Historia

O towarzystwie

Polskie Towarzystwo Histeroskopii (PTH) powstało w 2021 roku jako efekt wieloletnich działań mających na celu stworzenie platformy zrzeszającej lekarzy, medyczne ośrodki naukowe oraz instytucje z sektora zdrowia publicznego i prywatnego. Towarzystwo integruje uniwersytety, szpitale oraz ośrodki badawcze, promując rozwój histeroskopii jako innowacyjnej metody diagnostyczno-leczniczej.

Działalność PTH

PTH koncentruje się na trzech głównych obszarach: monitoringu, badaniach naukowych oraz edukacji w zakresie histeroskopii. Naszym celem jest wprowadzanie nowoczesnych standardów w diagnostyce i leczeniu, a także wspieranie transferu wiedzy pomiędzy sektorem publicznym a gospodarczym. Nasze działania obejmują:

Misja i cele PTH

Misją Polskiego Towarzystwa Histeroskopii jest podnoszenie jakości leczenia histeroskopowego w Polsce poprzez budowanie trwałej sieci współpracy lekarzy i specjalistów. Stawiamy na transfer wiedzy i technologii oraz innowacje, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskiego sektora medycznego na arenie międzynarodowej.

Naszym nadrzędnym celem jest osiągnięcie najwyższych standardów w diagnostyce i leczeniu histeroskopowym, co wpłynie na poprawę opieki zdrowotnej dla pacjentów w Polsce i zagranicą.

Cele PTH:

Edukacja społeczeństwa oraz lekarzy w zakresie histeroskopii

Organizacja wsparcia dla pacjentów korzystających z metod histeroskopowych

Zwiększanie liczby wykwalifikowanych specjalistów w histeroskopii

Tworzenie warunków sprzyjających inwestycjom w branży medycznej

Poprawa jakości diagnostyki, leczenia oraz obsługi pacjentów

Monitorowanie zgodności leczenia z unijnymi standardami

Wspieranie innowacji i nowych technologii w medycynie

Wzmacnianie konkurencyjności polskich ośrodków medycznych

Rozwój nowych miejsc pracy oraz tworzenie projektów międzynarodowych

Zarząd PTH

Poniżej przedstawiamy założycieli Polskiego Towarzystwa Histeroskopii, których niezłomna pasja i zaangażowanie przyczyniły się do stworzenia podwalin dla rozwoju i promocji histeroskopii w naszym kraju.
Dr n. med.
Jacek Doniec
Prezes Polskiego Towarzystwa Histeroskopii
Dr n. med. Jacek Doniec posiada specjalizację II stopnia z zakresu położnictwa i ginekologii, uzyskaną w 2005 r. oraz specjalizację z zakresu ginekologii onkologicznej, uzyskaną w 2010 r.

Tytuł doktora nauk medycznych otrzymał w 2018 r., pisząc rozprawę na temat badania USG u kobiet z patologią jamy macicy. Zajmuje się leczeniem patologii macicy i przydatków. Konsultuje pacjentki ze schorzeniami szyjki macicy, pochwy i sromu. Pomaga przy zaburzeniach okresu menopauzy i pokwitania. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w Klinice Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie histeroskopii , na co dzień współpracuje z prof.dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, do European Society of Gynaecological Oncology oraz do European Society of Gynaecological Endoscopy.
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada specjalizację w zakresie ginekologii i położnictwa (od 1987 roku) oraz ginekologii onkologicznej (od 2005 roku).

Aktualnie jest kierownikiem Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Przewodniczącym Sekcji Uroginekologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.W pracy klinicznej największą uwagę poświęca onkologii ginekologicznej, endoskopii ginekologicznej, uroginekologii i endokrynologii ginekologicznej.

Ponadto jest autorem ponad 300 prac i doniesień zjazdowych, a Minister Zdrowia trzykrotnie nagradzał prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Baranowskiego za jego działalność na polu naukowym. Jest członkiem komitetów redakcyjnych wielu wydawnictw profesjonalnych. Prezes Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia “Pro-Salutem”.


Laureat tegorocznej nagrody Anioły Medycyny 2014.
Prof. dr hab. n. med.
Włodzimierz Baranowski
Vice Prezes Polskiego Towarzystwa Histeroskopii

Członkowie honorowi

Prof. Stefano Bettocchi

Prof. Stefano Bettocchi jest uznanym autorytetem w dziedzinie histeroskopii i ginekologii, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju technik histeroskopowych na całym świecie. Od lat związany z Uniwersytetem w Bari we Włoszech, pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Ginekologii i Położnictwa, gdzie prowadzi badania oraz kształci młodych lekarzy w nowoczesnych metodach diagnostycznych i terapeutycznych.

Prof. Bettocchi jest pionierem w zakresie histeroskopii ambulatoryjnej. Jego badania i praktyka kliniczna przyczyniły się do rozwoju mniej inwazyjnych metod leczenia, co znacząco wpłynęło na poprawę komfortu pacjentek i efektywności leczenia. Jest autorem wielu innowacji technicznych oraz licznych publikacji naukowych, które są uznawane za podstawowe źródła wiedzy w tej dziedzinie.Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 150 artykułów w renomowanych czasopismach medycznych oraz rozdziały w książkach, które są cenionymi podręcznikami wśród specjalistów z zakresu ginekologii. Prof. Bettocchi jest również aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, regularnie uczestniczy w międzynarodowych kongresach, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.Jego wkład w rozwój histeroskopii został doceniony przez społeczność medyczną na całym świecie, a jego prace stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń lekarzy. Dzięki swojemu zaangażowaniu i pasji do nauki, Prof. Stefano Bettocchi nieustannie podnosi standardy opieki ginekologicznej.

Statut PTH

§1
Stowarzyszenie nosi nazwę: „Polskie Towarzystwo Histeroskopoii” w dalszej części statutu zwane Towarzystwem. Towarzystwo działa na podstawie obowiązujących przepisów prawa w tym ustawy o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 roku (tekst jednolity Dz.U. z 2017 roku, poz. 210 z późn. zm.) oraz niniejszego Statutu.
§2
Towarzystwo posiada osobowość prawną.
§3
Terenem działalności Towarzystwa jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Pod warunkiem, że odpowiednie przepisy prawa nie stanowią inaczej, Towarzystwo może także prowadzić działalność za granicą.
§4
Siedzibą Towarzystwa jest miasto Warszawa.
§5
Towarzystwo używa pieczęci: Polskie Towarzystwo Histeroskopii – Zarząd Główny, Polskie Towarzystwo Histeroskopii – Komisja Rewizyjna oraz innych pieczęci w brzmieniu i formie zatwierdzonej przez Zarząd Główny Towarzystwa.
§6
Towarzystwo posiada własne logo (wzór logo stanowi załącznik do niniejszego Statutu).
§7
Towarzystwo wspiera funkcjonowanie Służby Zdrowia w Polsce, współdziała z instytucjami zajmującymi się służbą zdrowia w województwie mazowieckim, w kraju oraz za granicą. Głównymi aspektami działalności Towarzystwa jest działalność monitorująco-nadzorcza, naukowo-analityczna oraz edukacyjno-szkoleniowa w dziedzinie histeroskopii
§8
Towarzystwo opiera się przede wszystkim na pracy społecznej swych członków.
§8
Celem działalności  statutowej Towarzystwa jest:

  • doskonalenie współczesnych metod histeroskopii
  • upowszechnianie wiedzy o współczesnych metodach leczenia histeroskopowego, a w szczególności o osiągnięciach medycyny w tej dziedzinie na świecie;
  • rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi środowiskami związanymi z działalnością statutową Towarzystwa;
  • skupianie wokół idei Towarzystwa ośrodków badań, z kraju i zagranicy, lekarzy i innych osób popierających cele Towarzystwa.
  • upowszechnianie wiedzy o postępach histeroskopii wśród lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia
  • inicjowanie i wspieranie badań naukowych w dziedzinie chorób histeroskopii oraz krajowej i międzynarodowej wymiany naukowej
  • współudział w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych kadry medycznej (lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia) w zakresie histeroskopii
§9

Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:

  • organizacji kongresów, konferencji oraz innych spotkań naukowych i dydaktycznych
  • wydawaniu rekomendacji i opinii w kwestii postępowania w leczeniu histeroskopowym
  • uczestnictwo w różnych formach kształcenia podyplomowego lekarzy i szkolenia 
  • uczestniczy w konkursowym postępowaniu kwalifikacyjnym i w egzaminach specjalizacyjnych z dziedziny histeroskopii
  • uczestniczy w konkursach na stanowiska ordynatorów oddziałów histeroskopii
  • organizuje popularne wykłady oraz inicjuje i organizuje akcje charytatywne mające na celu zebranie środków finansowych na rzecz Towarzystwa, takie jak, na przykład wystawy, koncerty, pokazy, odczyty i inne przedsięwzięcia
  • ogłasza konkursy i przyznaje nagrody za wyróżniające się prace z dziedziny histeroskopii
  • prowadzi działalność wydawniczą w postaci miesięcznika „Histeroskopia Polska” oraz innych czasopism, broszur, książek, a także pozostałych materiałów naukowych i propagandowych, we własnym zakresie lub też zlecając ich wykonanie wyspecjalizowanym podmiotom
  • podejmuje wszelkie inne prace, zmierzające do podniesienia w Polsce wiedzy z zakresu histeroskopii
  • promuje inicjatywy badawcze, a zwłaszcza te, które powodują zbliżenie Polski ze światem w dziedzinie histeroskopii i nauk medycznych z nią związanych
  • prowadzi działalność reklamową i promocyjną związaną z celami statutowymi
  • forum umożliwiającego zapoznanie się z najnowszymi metodami  histeroskopii
  • popularyzacji zabiegów operacyjnych przeprowadzanych metodą histerioskopową
  • podejmowanie działań na rzecz zwiększania skuteczności i komfortu leczenia pacjentek;
  • współpracę z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi działającymi w zakresie objętym celami Towarzystwa oraz współpracę krajową i zagraniczną z ośrodkami medycznymi i osobami fizycznymi wskazującymi zainteresowanie celami Towarzystwa;
  • certyfikację lekarzy zajmujących się histeroskopią
  • akredytację ośrodków i klinik wykonujących zabiegi histeroskopii
  • Towarzystwo może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach, określonych w odrębnych przepisach. Towarzystwo prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
§9a
Towarzystwo nie prowadzi działalności gospodarczej.
§10
Dla osiągnięcia swych celów Towarzystwa może wspierać działalność innych osób prawnych, których działalność jest zbieżna z celami Towarzystwa.
§11
Członkiem rzeczywistym Towarzystwa może być każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej.
§12
Członków rzeczywistych przyjmuje Prezydium na podstawie pisemnej deklaracji.
§13

Członek rzeczywisty Towarzystwa ma prawo:

  • wybierać i być wybieranym do władz Towarzystwa;
  • współuczestniczyć w kształtowaniu kierunków działalności Towarzystwa w drodze swobodnego wypowiadania swoich poglądów, zgłaszać wnioski na zebraniach Towarzystwa;
  • oceniać działalność Towarzystwa, jego władz i działaczy;
  • żądać informacji dotyczących działalności Towarzystwa i jego władz;
  • odwoływać się od decyzji Zarządu do Zjazdu członków.
§14

Obowiązkiem członka rzeczywistego jest:

  • brać czynny udział w pracach Towarzystwa, realizować jego cele;
  • oddziaływać na środowisko swoją postawą i aktywnością;
  • wykonywać przyjęte dobrowolnie lub nałożone przez Towarzystwa działania;
  • opłacać regularnie składki członkowskie.
§15
Członkiem wspierającym może być każda osoba prawna i fizyczna deklarująca jednorazową lub stałą pomoc finansową na realizacje celów Towarzystwa
§16
Członek wspierający ma prawo uczestniczyć w Zjeździe i posiedzeniach Zarządu i zgłaszać własne uwagi i propozycje.
§17
Członkostwo ustaje w razie:

  • dobrowolnego wystąpienia członka;
  • skreślenia;
  • wykluczenia.
§18
Skreślenie członka może nastąpić w przypadku nieusprawiedliwionego zalegania z zapłatą składek członkowskich przez okres jednego roku.
§19
Wykluczenie członka może nastąpić w przypadku niewypełniania obowiązków statutowych lub działania na szkodę Towarzystwa.
§20
Od decyzji o skreśleniu lub wykluczeniu przysługuje prawo odwołania się do Zjazdu.
§21
Władzami Towarzystwa są:

  • Zjazd
  • Komisja Rewizyjna
  • Zarząd 
  • Sąd Koleżeński.
§22
Najwyższą władzą Towarzystwa jest Zjazd zwoływany przez zarząd co cztery lata.
§23
Do uprawnień Zjazdu należy:

  • ocena działalności Towarzystwa oraz wytyczanie głównych kierunków działalności
  • wybór prezesa Towarzystwa
  • wybór Zarządu w składzie 5 osób
  • wybór Komisji Rewizyjnej w składzie 3 osób
  • wybór Sądu Koleżeńskiego w składzie 3 osób
  • uchwalenie statutu i jego zmian
  • uchwalenie regulaminu pracy Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego
  • rozstrzyganie odwołań od decyzji Zarządu i orzeczeń Sądu Koleżeńskiego
  • udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej
  • podejmowanie uchwały dotyczącej rozwiązania Towarzystwa
  • ustalanie wysokości składki członkowskiej 
§24
a. Uchwały Zjazdu podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy liczny członków – w pierwszym terminie, zaś w drugim po upływie 30 minut – zwykłą większością głosów, bez względu na liczbę obecnych członków. Wybory władz i organów Towarzystwa odbywają się w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.

b. W okresach pomiędzy zwyczajnymi Zjazdami Towarzystwa Zarząd może inicjować głosowanie korespondencyjne, w sprawach wymagających uchwały Zjazdu.

c. Głosowanie korespondencyjne jest ważne, jeżeli głos oddała co najmniej połowa członków Towarzystwa.

d. Głosowanie korespondencyjne nie może dotyczyć rozwiązania Towarzystwa i wyboru jego władz.
§25
Do kompetencji Zarządu Towarzystwa należy:

  • wybór ze swego grona Prezydium Zarządu w składzie 3 osób w tym Prezesa,  Zastępcy i Skarbnika. Prezes Towarzystwa  w skład Prezydium wchodzi z urzędu 
  • kierowanie działalnością Towarzystwa
  • reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz
  • zarządzenia majątkiem i funduszami Towarzystwa
  • opracowywanie planów działalności
  • przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członków rzeczywistych i wspierających 
  • składanie przed Zjazdem sprawozdań ze swej działalności
  • dokonywanie oceny pracy Prezydium Zarządu
  • czuwanie nad przestrzeganiem przez członków statutu i uchwał Zjazdu
  • zatrudnianie i kierowanie działalnością Towarzystwa
  • zwoływanie Zjazdu
  • dokooptowanie nowych członków Prezydium
  • zebrania Zarządu odbywają się nie rzadziej jak raz na dwa miesiące.
  • ubieganie się o środki finansowe oraz przyjmowanie zapisów, darowizn i spadków w imieniu Towarzystwa
  • rozpatrywanie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego Towarzystwa za ubiegły rok obrotowy  
  • nadzór, organizacja i prowadzenie działalności gospodarczej z przeznaczeniem zysków na cele statutowe
  • zaciąganie zobowiązań w imieniu Towarzystwa
  • do kompetencji Zarządu należą wszystkie uchwały niezastrzeżone dla innych władz Towarzystwa
  • Zarząd może podejmować decyzję i głosować korespondencyjnie. Uchwała podjęta w oparciu o głosowanie korespondencyjne jest prawomocna pod warunkiem, że wypowie się nie mniej niż 3/5 członków Zarządu, w tym prezes Zarządu.
§26
Prezydium Zarządu jest organem wykonawczym Zarządu i kieruje bieżącą pracą Towarzystwa oraz działalnością gospodarczą.
§27
Zebrania Prezydium odbywają się według potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu
§28
Komisja Rewizyjna jest organem powołanym do czuwania nad realizacją postanowień statutu i uchwał Zjazdu oraz do kontrolowania działalności statutowej i finansowej. Komisja Rewizyjna składa ze swej działalności sprawozdania Zjazdowi. Komisja Rewizyjna wybiera ze swego grona przewodniczącego i sekretarza.
§29
Sąd Koleżeński jest organem powołanym do rozstrzygania spraw między członkami w zakresie ich praw i obowiązków statutowych, jeżeli się o ich rozstrzygnięcie zwrócą.
§30
Uchwały władz Towarzystwa zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§31
Źródłami powstania majątku Towarzystwa są:

a. składki członkowskie;
b. dotacje, darowizny i zapisy, spadków, subwencji
c. z wpisowego, wpłacanego przez uczestników zjazdów, Konferencji, kongresów
d. z dochodów ze zbiórek i organizowanych przez Towarzystwo imprez
e. inne wpływy,
§32
Do zaciągnięcia zobowiązań w imieniu Towarzystwa oraz do dysponowania jego majątkiem konieczne jest współdziałanie dwóch osób, a mianowicie prezesa, skarbnika lub sekretarza.
§33
W razie uchwalenia likwidacji Towarzystwa Zjazd określa przeznaczenie majątku Towarzystwo i powołuje komisję likwidacyjną.
§34
Niniejszy statut został uchwalony przez Zjazd założycielski w dniu …………………